укр рус eng
 

Онлайн-журнал

Новації законодавства: Quo Vadis?

2020 рік виявився для бізнесу дуже складним, але не тільки через карантинні обмеження. Блокування податкових накладних, необхідність отримувати ліцензію на зберігання пального – лише деякі проблеми, які заважали підприємцям. А що чекає у 2021 році? Розповідає керуючий партнер/адвокат юридичної компанії Winner, к. ю. н. Ігор ЯСЬКО.

Кабмін затвердив нові Порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі податкових накладних. Постанова № 1165 була прийнята 11 грудня 2019 р. і набрала чинності 1 лютого 2020 р. І саме тоді, з лютого 2020 року, почалися хвилі блокувань. Процес розблокування накладних є доволі довгим, дуже часто доводилося проводити паралельну діяльність із виведення з ризиковості платників податку. Усі ці процеси та обмеження з боку держави призводять до зупинення чи навіть припинення підприємствами господарської діяльності, що в умовах карантину ще більше підриває економіку країни.

Отже, блокування податкових накладних – одна з головних проблем підприємців у 2020 році. Під час допомоги із розблокуванням накладних і виведенням підприємств з ризикових був зроблений висновок, що подання платниками ПДВ форми № 20-ОПП, що іменується Повідомленням про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, та таблиці даних може попередити зупинення податкових накладних/розрахунків коригування при незбігу кодів придбання товарів/послуг і кодів постачання (виготовлення) товарів/послуг з УКТ ЗЕД / ДК 016-2010.

Що таке таблиця даних? Таблиця даних платника податку – це зведена інформація про специфіку діяльності платника ПДВ, що подається таким платником до податкового органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД, та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України. Якщо Таблиця даних податковим органом враховується, то в подальшому, коли за результатами перевірки податкових накладних/розрахунків коригування визначено, що у них відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТ ЗЕД та/або послугою за кодом згідно з ДКПП, які зазначені у Таблиці, реєстрація таких податкових накладних не зупиняється.

Що таке форма №20-ОПП? Оскільки платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків, то можна сказати, що повідомлення за формою №20-ОПП мають подавати всі платники податків - як юридичні, так і фізичні особи - підприємці в разі наявності, виникнення, зміни типу об’єкта оподаткування.

Принцип «звідки, хто, де, кому», яким слід користуватися під час розблокування, буде актуальним і в 2021 році. ДПС треба пояснити, звідки отримано товар (послугу), сировину (тобто відносини з постачальниками), хто задіяний у господарській діяльності (тобто наявність трудових ресурсів та підрядників), де здійснюється господарська діяльність (тобто наявність виробничих ресурсів, обладнання, приміщень), кому реалізовано товар/послугу (тобто відносини з покупцями). Такі операції необхідно забезпечити документальним підтвердженням, а саме надати письмові пояснення та копії первинних документів.

Ще одним випробуванням для підприємців у 2020 році стала необхідність отримувати ліцензію на зберігання пального. Більшість сільгоспвиробників закуповують пальне на початку року за дешевшими цінами, щоб заощадити восени. Увесь рік вони зберігають пальне, хоча і не для продажу, а тільки для використання у власній господарській діяльності. У ст.15 Закону №481 наведено винятки з правил, кому не потрібно отримувати ліцензію на місця зберігання, що використовуються: підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за кошти державного чи місцевого бюджету; підприємствами/установами/організаціями системи держрезерву; СГ для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах та яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі. Аграріїв, звичайно, найбільше стосується ліцензування саме місць зберігання пального.

У разі зберігання пального без наявності ліцензії підприємство буде змушене заплатити штраф у розмірі 500 000 грн, тому осінь 2020 року була особлива для бізнесу проведенням заходів контролю за зберіганням пального. Фактична перевірка проводиться двома і більше посадовими особами Державної податкової служби у присутності посадових осіб підприємства чи їх уповноважених осіб та/або особи, яка фактично здійснює розрахункові операції. Фактична перевірка проводиться без попередження платника податків. Тому підприємства чекали гостей, не отримуючи попереднє повідомлення про її проведення.

2021 рік не буде легшим, адже з 1 липня 2021 року почнеться перший етап відкриття ринку землі. 31.03.2020 р. Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» (законопроєкт № 2178-10 від 10.10.2019 р.). Документом встановлено обмеження загальної площі с/г земель, що можуть набуватися у власність одним суб'єктом:

- до 100 га – для громадян України у період з 1 липня 2021 р. до 1 січня 2024 р. (при цьому щодо вказаного ліміту не враховуються наявні у громадян земельні ділянки, набуті до 1 липня 2021 р.);

- до 10 000 га – для громадян України та українських компаній, які не мають іноземних учасників та бенефіціарів, починаючи з 1 січня 2024 р., та після (у випадку) схвального голосування на референдумі – для іноземців і українських компаній з іноземним капіталом;

- земельні ділянки у власності компаній автоматично вважаються такими, що перебувають у власності громадян-учасників таких компаній пропорційно їх часткам у відповідних компаніях (для збереження балансу лімітів у 10 000 га).

Також передбачено: конфіскація і продаж з торгів «надлишків» с/г земель – при перевищенні вказаних лімітів; можливість зміни цільового призначення раніше підмораторних земельних ділянок с/г призначення; можливість відчуження переважного права на викуп земельних ділянок с/г призначення; мораторій на тимчасово окупованих територіях продовжує діяти; державне регулювання ціни продажу земельних ділянок с/г призначення. Так, на період до 2030 року ціна угоди про відчуження таких земельних ділянок не зможе бути меншою їх нормативної грошової оцінки. Також буде діяти заборона на продаж с/г земель державної та комунальної власності та проголошено неможливість набувати с/г землю (навіть у випадку схвалення на референдумі питання допуску на ринок іноземців) для потенційно «ненадійних», на думку законодавця, землекористувачів.

Також 2021 рік може завдати ще одного нищівного удару по українським аграріям через невиконання форвардних контрактів. Українська зернова асоціація заявила, що багато агровиробників, особливо в Одеській області, втратили урожай повністю, значна частина не зібрала його в запланованих обсягах, і через це сільгоспвиробники не в змозі виконати свої зобов'язання з постачання с/г продукції за форвардними контрактами. В УЗА зазначили, що в разі дефолтів виробників за форвардними контрактами, міжнародні компанії «уріжуть» ліміти фінансування українського зернового ринку за форвардними контрактами на наступний рік і скоротять обсяги торгівлі з потенційно ризикованої країни.

Хоча український бізнес увесь рік чекав на допомогу і послаблення тиску держави, на жаль, у 2021 році розвивати бізнес не стане простіше, а юристам точно не забракне роботи: приватизація землі, розблокування податкових накладних і виведення з ризикових, податкові перевірки, невиконання форвардних контрактів, форс-мажор через пандемію – і це не увесь список очікуваних ризиків та небезпек.

Читайте також:ІРИНА ЗЕЛЕНІНА - Жінки-підприємниці столиціРаїса МИХАЙЛОВА - Жінки-підприємниці столиціСВІТЛАНА НАЩОКІНА - Жінки-підприємниці столиціЄВГЕНІЯ МОСТОВЕНКО - Жінки-підприємниці столиціСПЕЦПРОЄКТ: Жінки - підприємниці столиці. Історії успіху, історії закоханості у справуОлександр РОМАНІШИН: «Експортно-кредитне агентство допоможе диверсифікувати ринки»Законодавчі новації для бізнесу. Підсумки 2020 і перспективи 2021Все, що ми хотіли запитати про продукцію ХаляльПроекти, які ми впроваджуємо сьогодні, завтра стануть частиною нашої біографіїЯк не вигорати, реалізовувати себе і насолоджуватися життям?

Календар подій

Вересень 2021
ПнВтСрЧтПтСбНд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

вул. Б. Хмельницького, 55,
Київ, 01054, Україна
info@kcci.org.ua
Київська торгово-промислова палата.
© 2014 Всі права застережені.Розробка сайта - Exipilis