укр eng
 

Палата в умовах воєнного стану

Як правоохоронці доводитимуть, що до руйнувань призвели саме обстріли і бомбардування?

Як примусити державу-агресора заплатити за зруйновані будинки? Як правоохоронці доводитимуть, що до руйнувань призвели саме обстріли і бомбардування? Чи існують правові механізми, які дозволяють примусити росію платити вже сьогодні? На ці та інші запитання в інтерв’ю "Цензор.НЕТ" відповів начальник Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань Олександр Удовиченко.

 

"ВЖЕ Є ПРОГРАМНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ, ЯКЕ ДАЄ ЗМОГУ ВСТАНОВИТИ, ЗВІДКИ ВІВСЯ ОБСТРІЛ"

– Слідчих ДБР, як і решти правоохоронних органів, долучено до розслідування воєнних злочинів. На яких територіях зараз працюєте?

– Ми переформатували ідеологію роботи слідчих підрозділів і провели організаційно-штатні зміни. У структурі Головного слідчого управління на базі управління з розслідування військових злочинів створено управління з розслідування злочинів, пов’язаних із російською агресією. Його створено на базі саме цього управління тому, що там працюють слідчі, які мають досвід роботи у військовій прокуратурі, коли там ще було слідство. Це слідчі, які мають досвід документування аналогічних злочинів на території Донецької і Луганської областей, починаючи з 2014 року.

Ця категорія злочинів дуже специфічна, методики розслідування відрізняються від класичних методик розслідування звичайних злочинів, до яких ми звикли. І ці фахівці насправді унікальні, тож ми вирішили, що не можемо залишатись осторонь від цієї проблеми, а маємо свої знання й досвід застосувати на практиці пліч-о-пліч з усіма правоохоронцями.

Офіс Генерального прокурора, який керує процесом, допомагає якісно і швидко задокументувати всі факти, пов’язані з військовою агресією рф і зібрати докази. Бо повторюся: держава, на жаль, зараз – це одне велике місце злочину росії, тому обсяг роботи, слідчих дій має бути відповідним. Спільно з Нацполіцією, Офісом генпрокурора ухвалили рішення, що загальною частиною, як цього вимагають норми КПК, займається Служба безпеки, а ми розбиваємося на території, які відпрацьовуємо.

Зокрема, слідчі новоствореного підрозділу спільно зі слідчими Головного слідчого управління Нацполіції відпрацьовували місто Ірпінь. Там досить великі руйнування житлових будинків, об’єктів цивільної інфраструктури, є жертви серед мирного населення внаслідок злочинних дій військовослужбовців рф.

Якщо казати про Ірпінь, то безпосередньо слідчі Головного слідчого управління ДБР оглянули за 10 днів 10 тисяч будинків і будівель, обстріляних збройними силами рф, які розташовано на 700 га.

– Тобто обходили кожну будівлю, щоб зафіксувати, які саме пошкодження?

– Так, кожну разом з експертами. Застосовувалися новітні методики, які дають змогу швидко, якісно й ретельно задокументувати такі факти. Адже важливо встановити причинно-наслідкові зв’язки між обстрілами і руйнуваннями. Тому проводили огляди кожної квартири. В одній з них виявили труп жінки. Наші слідчі також виявили 13 могил, у яких було поховано 14 людей. Попередньо можемо казати, що вони загинули внаслідок дій збройних сил рф, але ще тривають судово-медичні експертизи, щоб уже достеменно можна було казати про причини смерті. Серед загиблих є діти, жінки, є цілі сім’ї.

– Цих людей розстріляли?

– Люди загинули внаслідок застосування вогнепальної зброї, зброї великого калібру, вибухів.

Якщо казати про документування агресивної війни, то цей склад злочину передбачає порушення норм Женевської конвенції, яка встановлює закони і звичаї ведення війни і заборони. Наприклад, заборону на використання певного озброєння. І наші слідчі під час оглядів встановили, що збройні сили рф застосовували комплекси "Гради", ракети "Іскандер", які заборонено. Вони також мінували житлові квартали, що також заборонено конвенцією. Росіяни використовували шрапнельні снаряди, які здатні вражати броньовану техніку, не те що людей і будинки. Це зброя дуже великої руйнівної сили, й нормами міжнародного права навіть в умовах збройного конфлікту використання цього озброєння заборонено. Однак ми можемо констатувати, що російські збройні сили її використовують.

Наша головна мета під час документування воєнних злочинів – це якість. Щоб потім можна було використовувати ці докази як у національній юрисдикції, так і в майбутньому для доведення агресії й притягнення до відповідальності винних осіб у міжнародних юрисдикціях. Які саме докази підуть у національні суди, а які – в міжнародні, вирішуватимуть прокурори.

– Що ви маєте на увазі, кажучи про нові методики, які використовують слідчі й експерти?

– Нині, наприклад, вже є програмне забезпечення, яке дає змогу встановити, звідки вівся обстріл. Також є методики, які дають змогу якісно й швидко, практично одночасно оглянути будинок. Одне з наших завдань – встановлення обсягу збитків, тому що, окрім жертв серед мирного населення, інфраструктурі міста завдано величезних збитків. І це теж – наслідки агресії, які вивчатимуть в українських і міжнародних судах. А ми повинні встановити причинно-наслідкові зв’язки між діями окупантів і наслідками, всі кількісні характеристики, щоб потім мати змогу казати про якісь відшкодування, й загалом аби держава могла розуміти і планувати, що потрібно для відновлення, для того, щоб люди в максимально короткі терміни повернулися до нормального життя і були всім забезпечені.

Користуйтеся консультацією: Фіксація завданої шкоди в умовах воєнного стану

– Ірпінь відпрацювали. Що далі?

– Слідчі Державного бюро розслідувань з колегами з інших правоохоронних органів почали відпрацьовувати Сумську область. Зокрема, було вирішено, що наші слідчі відпрацьовують населений пункт Тростянець. Думаю, що в найкоротший термін зможемо говорити про конкретні результати.

Там також працюють 30 слідчих територіального підрозділу, оперативні співробітники. Але новостворений підрозділ виконує методичну роль, бо співробітники, які входять до його складу, мають вузько спрямовані знання і пояснюють уже на місці, на що саме треба звертати увагу, аби констатувати, що мали місце воєнні злочини.

– Розумію, що говорити про результати передчасно, та яке перше враження від того, що там слідчі побачили? Відрізняється те, що відбувалося під час окупації в Сумській і Київській областях?

– Більші звірства напевно-таки були на Київщині. Та щоб мати змогу порівняти, пропоную дочекатися результатів проведення слідчих дій

– А якщо говорити про 2014 і 2015 роки і події на Донбасі? Російські військові зараз справді поводяться більш жорстоко, щоб, як кажуть російські пропагандисти, знищити українців?

– По житлових будинках, кафе, магазинах у Київській області видно, що обстріл з автоматичної зброї, танків вівся хаотично. Складається враження, що все було спрямовано на те, щоб придушити будь-який спротив людей, деморалізувати їх.

"ВЧОРА З ОКУПОВАНОЇ ТЕРИТОРІЇ ПРИБУЛА ЛЮДИНА, ЯКА ВИВЕЗЛА З СОБОЮ НАВІТЬ СУДДІВСЬКУ МАНТІЮ"

– Спілкувалася з народним депутатом Ольгою Василевською-Смаглюк, яка активно допомагала людям, що опинилися в окупації на Київщині. Вона розповідала, що, на жаль, серед місцевих були і зрадники, які співпрацювали з ворогом. А ви виявляєте колаборантів?

– З перших днів війни роботу Бюро було переформатовано, тому що відповідно до нашого профільного закону, ми правоохоронний орган, який "заточено" під задачі мирного часу. Та ми вважали, що не можемо стояти осторонь, тому змінили ідеологію роботи – й свої технічні, оперативні, слідчі можливості зорієнтували на те, щоб виявляти саме ті елементи, про які ви мене зараз питаєте.

Так, наші оперативні підрозділи, поліграфологи й технічні підрозділи спільно зі СБУ проводили багато фільтраційних заходів. Йдеться про правоохоронців, цивільних осіб, які можуть підпадати під так звані групи ризику, можуть співпрацювати зі спецслужбами росії й виконувати якісь диверсійні задачі. Через такі заходи було проведено сотні людей тільки співробітниками ДБР.

У нас є маса кримінальних проваджень щодо колаборантів серед наших суб’єктів, зокрема представників правоохоронних органів. Тобто робота ведеться, результати певні є, але в подробиці вдаватися наразі не буду.

Хочу зауважити, що зараз уся правоохоронна система держави працює в одному напрямі, всі перебувають у робочій комунікації і взаємодії, а керівники правоохоронних органів зацікавлені в тому, щоб у своїх лавах виявляти таких елементів, ніхто нікого не покриває, дуже жорстка реакція.

– В інтерв’ю нашому виданню ще в березні голова Верховного Суду Всеволод Князєв казав, що на тимчасово окупованих територіях російські військові приходять додому до суддів, щоб переконати їх працювати на рф. Чи є такі випадки, щоб судді самі погодилися чи їх примусили силоміць?

– Ми спільно з Верховним Судом і з Державною судовою адміністрацією зараз намагаємося з’ясувати, скільки суддів залишилося на окупованих територіях, скільки змогли виїхати. Ми до цього дуже виважено ставимося, розуміючи, що люди можуть бути банально позбавлені змоги виїхати. Але якщо в нас будуть беззаперечні докази того, що людина просто зрадила присязі, вчинила державну зраду і перейшла на бік окупантів, то її чекає кримінальна відповідальність. І ми застосовуватимемо правові процедури, щоб таку людину до відповідальності притягнути. Цю роботу також ведемо.

Знаємо й про випадки, коли людей примушують. Але з того, що ми бачимо, можу вас запевнити, судді патріотично налаштовані. Вчора буквально трапився випадок, коли з окупованої території прибула людина, яка вивезла з собою навіть суддівську мантію. Якби її зупинили на блокпосту і це знайшли, вона могла б позбутися життя. Це ще раз доводить, що судді вірні народу України і присязі, хай як пишномовно це звучить.

– На відміну від окремих суддів, які залишилися після окупації 2014 року на території Луганської й Донецької областей і продовжили там працювати.

– Я мав досвід роботи в Прокуратурі Криму після анексії півострова і теж можу констатувати, що сьогодні свідомість громадян змінилася. Якщо після окупації з Криму виїхали лише понад 20% суддів, а інші вирішили далі працювати там, то зараз ситуація кардинально інша. Люди налаштовані патріотично.

– Чого не скажеш про окремих політиків. Суд дозволив ДБР проводити заочне розслідування щодо Іллі Киви за підозрою у державній зраді. Ми всі бачили, що він нині в росії й навіть закликає застосувати проти України ядерну зброю. Чи будете вживати заходів, щоб оголосити його в міжнародний розшук?

– У нас ще дуже багато ідей, як працювати щодо вказаної особи. Застосовуватимемо до нього всі передбачені законом процедури. Ви правильно кажете, що ми вчора отримали ухвалу, яка нам дозволяє проводити спеціальне досудове розслідування. І ми зробимо все, щоб навіть затримати його фізично. Наскільки нам це вдасться, покаже час і, як я люблю казати, певна оперативна удача.

– Ви згадали про відшкодування, які люди мають отримати за зруйноване майно. Давайте про них поговоримо. Багато хто з юристів називає можливим джерелом виплат репарації, але навряд чи вони будуть швидко, з огляду на політичну ситуацію в росії. Альтернативний варіант – націоналізація майна, яка належить російським юридичним і фізичним особам й перебуває на території України. Судячи з повідомлень пресслужби ДБР, ваші слідчі теж зараз активно арештовують майно, яке належить росіянам. Можете розказати, в рамках яких правових механізмів ви це робите?

– У перші дні війни ми зробили це одним зі своїх пріоритетів. Тому що нашими суб’єктами є митні органи. Звичайно, ми розуміємо всі ті процеси, які відбуваються на митниці, й розумієте, що є дуже багато вантажів, країна походження яких – росія або які прямували в росію чи білорусь, до якої теж чимало запитань, адже саме з її території заходять війська і бомбардують наші населені пункти.

Сьогодні законодавець дає нам кілька механізмів, як ми можемо діяти. Наше завдання – встановити, що цей вантаж саме з росії чи ця країна є його отримувачем. Слідчі це фіксують документально шляхом проведення огляду вантажу й документів. Потім ми інформуємо цивільно-військові адміністрації, які й вирішують подальшу долю цього вантажу, бо мають відповідні повноваження. Всі ці вантажі в результаті будуть передані на потреби Збройних сил України у передбаченому законом порядку. Тим самим ми вирішували два питання. По-перше – підтримували Збройні сили, а по-друге – економічно підривали країну-агресора.

Варто наголосити, що законодавство про воєнний стан надає правоохоронцям більше повноважень, тому ми вважаємо, що все було зроблено правильно й законно.

– Ви маєте ще якусь змогу арештовувати майно, що належить росіянам?

– Розслідується низка кримінальних проваджень щодо компаній, бенефіціари яких – громадяни росії і в яких є частка державних підприємств. Тут першочергове завдання – встановлення цього майна, а далі відповідно до закону його буде арештовано. Після накладення арешту майно або передаватиметься в АРМА і через конкурсні процедури в управління українським компаніям, або його буде націоналізовано. Якщо йдеться про можливу націоналізацію, ми інформуємо Кабінет Міністрів, щоб вони проводили цю роботу.

Автор: Тетяна Бодня, "Цензор.НЕТ"


 

Читайте також:Спеціальний дайджест від Комітету сприяння МСБ Київської ТПП: ТОП-20 новин для підприємцівУряд розширив перелік товарів критичного імпортуСпеціальний дайджест від Комітету сприяння МСБ Київської ТПП: ТОП-20 останніх новин воєнного часуСпеціальний дайджест від Комітету сприяння МСБ Київської ТПП: ТОП-20 останніх новин воєнного часуУряд оновив порядок надання держпідтримки бізнесуТОП-20 новин воєнного часуКанада на рік скасовує всі мита на українські товариМінекономіки щодо організації закупівель у період воєнного стануІніціативи, метою яких є підтримка українських компаній-експортерів в умовах війниВоєнний стан в Україні: збірка важливої аналітики

Календар подій

Травень 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
вул. Б. Хмельницького, 55,
Київ, 01054, Україна
info@kcci.org.ua
Київська торгово-промислова палата.
© 2014 Всі права захищені.Розробка сайта - Exipilis