укр eng
 

Новини Київської ТПП

Комітет з питань безпеки бізнесу КТПП консультує: новели Кримінального кодексу України. Попереджений – значить озброєний.

«Незнання закону, як відомо, не звільняє від відповідальності, але знання закону, в тому числі і змін до нього, дає змогу іноді упередити багато неприємного і навіть доленосного»

   24 лютого 2022 року розпочалося повномасштабне вторгнення росії в Україну. У зв’язку з цим, Указом Президента на території України було введено воєнний стан. Все це потягло за собою зміни в законодавстві, зокрема, і в Кримінальному кодексі України.

   Цією статтею ми маємо на меті проінформувати Вас про ті новели законодавства, які з’явились за цей час і вже діють та впливають на долі людей. Про це свідчить як практика правоохоронних органів, так і практика адвокатів нашого адвокатського об’єднання. І тому, про ці законодавчі нововведення важливо, на наш погляд, знати кожній людині, кожному громадянину.

   Для того, щоб показати наскільки ці зміни важливі, як приклад, наведемо кілька фактів із свіжої судової практики:

  • 20 березня 2023 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області виніс вирок, яким чоловіка засудили до 7 років позбавлення волі за крадіжку п’ятьох пачок цигарок у магазині.
  • 8 травня 2023 року Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив без змін вирок жінці, яку засуджено до 3 років позбавлення воліза виправдовування та визнання правомірною збройну агресію росіїпроти України.
  • 9 травня 2023 року Шевченківським районним судом м. Києва чоловіка засуджено до 5 років позбавлення волі (із звільненням від відбування покарання з випробувальним терміном 3 роки) за виправдовування та визнання правомірною війни проти України.

   Спільною особливістю усіх цих вироків є те, що у них громадян засудили по деяким з тих нових статей, які з’явилися у Кримінальному кодексі України внаслідок змін, які були внесені в цей кодекс у зв’язку і після розпочатого росією повномасштабного вторгнення на територію України.

   Наша Держава змушена захищатись у тому числі і шляхом таких законодавчих змін, а громадяни, яких засудили в наведених прикладах, не були обізнані про такі зміни. Незнання закону, як відомо, не звільняє від відповідальності, але знання закону, в тому числі і змін до нього, дає змогу іноді упередити багато неприємного і навіть доленосного. 

   А тепер дещо детальніше про деякі з таких змін в діюче законодавство України, які вже «працюють» повним ходом, у зв’язку і на підставі яких, в різних місцевостях України правоохоронці затримують людей, суди засуджують їх (інколи на багато років позбавлення волі), ми часто читаємо про це в новинних стрічках, але частіше всього не звертаємо на це серйозної уваги. А даремно.

   Бо, наприклад, одна з таких законодавчих новел, а саме нова ст. 436-2 КК України, визначила як кримінально-карні (злочинні) дії щодо виправдовування, визнання правомірною або заперечення війни росії проти України і передбачає відповідальність у вигляді, у тому числі, позбавлення волі строком до 5 років. А якщо такі дії вчинені повторно або службовою особою – позбавлення волі на строк від 5 до 8 років. Тобто, розмови на відповідну тему по телефону, або в колі друзів, чи де інде, в яких людина виправдовує російськуагресію, можуть бути розцінені правоохоронцями як злочин, який передбачений цією статтею Кримінального кодексу України і тоді будуть можливими навіть і такі наслідки.

   Цю статтю ввели у Кримінальний кодекс України тільки 16 березня 2022 року, але про те, що вона вже активно застосовується, свідчать  останні два наведені вище нами приклади.

   А ось щодо першого наведеного нами прикладу, то необхідно зауважити, що покарання у вигляді 7 років позбавлення волі за крадіжку 5 пачок цигарок стало можливим якраз як наслідок таких же змін, внесених 07 березня 2022 року до так званого розділу Кримінального кодексу України «Кримінальні правопорушення проти власності», а саме: крадіжка (ст. 185 КК України),грабіж (ст. 186 КК України), розбій (ст. 187 КК України), вимагання (ст. 189КК України), привласнення, розтрата (ст. 191 КК України). Суть змін полягає в тому, що якщо такі правопорушення вчинені під час дії воєнного або надзвичайного стану, покарання за них суттєво збільшується. Для розуміння, наведемо Вам нижче порівняльну табличку:

 

Стаття ККУ

 

 

За відсутності воєнного стану

мінімальне покарання

 

 

В умовах воєнного стану

мінімальне покарання

ст. 185 Крадіжка

 

штраф

 

позбавлення волі

від 5 до 8 років

 

ст. 186 Грабіж

 

штраф

 

позбавлення волі

від 7 до 10 років

 

ст. 187 Розбій

 

обмеження волі

 

позбавлення волі

від 8 до 15 років

 

 

ст. 189 Вимагання

 

обмеження волі

 

позбавлення волі

від 7 до 12 років

 

 

ст. 191 Привласнення

Розтрата

 

штраф

 

позбавлення волі

від 5 до 8 років

 

   З наведеної вище таблиці очевидно, що згадані зміни законодавства значно посилюють відповідальність за окремі злочини, які скоєні під час воєнного стану, а тому громадянам варто бути обізнаними і розуміти тяжкість покарання за такі правопорушення. 

   Окремо хочемо акцентувати увагу на особливостях кваліфікації дій за привласнення, розтрату майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст. 191 КК України), оскільки це стосується в першу чергу матеріально відповідальних службових осіб суб’єктів господарювання.

   До введення воєнного стану в Україні такі дії, у випадку привласнення, розтрати майна на суму до 152 250 грн., передбачали покарання від штрафу до 4 років позбавлення волі, а у зв’язку із воєнним станом, ті ж самі дії караються виключно позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

   В цей же короткий період після повномасштабного вторгнення, а саме 15 березня 2022 року законодавцем також було введено нову статтю під назвою колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України). Відтепер злочином стали публічні заклики щодо підтримки агресора, підтримки його рішень чи дій,зайняття службових посад злочинної влади в органах самоврядування, судах, правоохоронних органах, закладах освіти, участь в референдумах, співпраця з агресоромЗа такі дії передбачена кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років, а в деяких випадках від12 до 15 років. 

   Більше того, якщо такі дії призвели до загибелі людей або настання інших тяжких наслідків, передбачається позбавленням волі на строк 15 років або довічним позбавленням волі. 

   Як вже зазначалось вище, наша Держава змушена захищатись у тому числі і шляхом законодавчих змін, а тому важливим стало і питання щодо несанкціонованого поширення громадянами інформації про розміщення чи переміщення наших військ. Частковим вирішенням цієї проблеми стало введення 13 квітня 2022 року ст. 114-2 до Кримінального кодексу України. А тому звертаємо увагу громадян, які свідомо, або ж несвідомо поширюють інформацію про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів, військової техніки ЗСУ. Як для прикладу, візьмемо нещодавні відео так званих «блогерів» про роботу нашого ППО в Києві. Так от пам’ятайте, що за такі дії, у випадку доведення вини, можуть притягнути до відповідальності у вигляді позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.

   Також від 3 квітня 2022 року кримінально-карними стали діяння і щодо продажу товарів (предметів) гуманітарної допомоги або використанні благодійних пожертв, безоплатної допомоги (ст. 201-2 КК України). Такі дії тягнуть за собою кримінальну відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 5 до 7 років.

   Як всім нам відомо, що завдяки нашим Воїнам, які героїчно тримають російську навалу на передовій вже більше року, ми з Вами можемо ходити на роботу, наші діти навчатися та й взагалі жити, думати про майбутнє. Кожен українець повинен усвідомлювати, що за його спокій хтось віддав своє життя на полі бою. Всі ми повинні поважати наших військових. А тому 16 березня 2022 року Кримінальний кодекс України було доповнено ст. 435-1, яка передбачає кримінальну відповідальність у вигляді обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на той самий строк за образу честі і гідності, погрозу вбивством чи погрозу знищенням майна військовослужбовця.

   Цими ж змінами від 16 березня 2022 року значно посилено  відповідальність за розпалювання регіональної, расової чи релігійної ворожнечі (ст. 161 КК України). Такі дії відтепер тягнуть за собою позбавлення волі строком від 5 до 8 років.

   Підсумовуючи викладене, не можемо не згадати й про ст. 110-2 КК України (фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України). І хоча дану статтю було введено ще в 2014 році, однак, як показує наша практика, на сьогоднішній день по ній дуже часто пред’являються претензії з боку правоохоронних органів до службових осіб суб’єктів господарювання, які ведуть або ж вели в минулому свій бізнес з представниками держави агресора. Відповідальність по цій статті передбачена виключно у вигляді позбавлення волі та може сягати – 10 років.Але що точно і часто зустрічається в реальності – це арешти активів, рахунків підприємств, тощо, у випадку лише підозр проведення господарської діяльності разом з представниками країни агресора.

   І на останок, друзі, хочемо Вам побажати бути свідомими та відповідальними за свої дії, як то кажуть «praemonitus, praemunitus»(попереджений – значить озброєний), в даному випадку озброєний знаннями.

Допомагайте піднімати нашу економіку працюючи в Україні, донатьте на ЗСУ, допомагайте людям, які в даний час цього потребують і вірте в Перемогу України, яка наближається до нас з кожним днем.

 

Адвокат, голова АО «Яр.ВАЛ»,

Заслужений юрист України

Йосип Бучинський

 

Адвокат, партнер АО «Яр.ВАЛ

Ігор Балацький

Читайте також:Дводенний семінар "Цифрове майбутнє підприємства": Інноваційні рішення для вашого бізнесуВізит керівництва Київської ТПП до ТОВ “ТК-ДОМАШНІЙ ТЕКСТИЛЬ”Візит представниць Київської ТПП до жіночого комітету Чернігівської ТПППідсумки Саміту Київського клубу у ВільнюсіВідкрито реєстрацію в каталозі "ЕКСПОРТЕРИ МІСТА КИЄВА 2024"Засідання експертної комісії "Столичного стандарту якості"Як мобілізація впливає на український бізнес: про підсумки проведенего семінару в Київській ТППДослідження обізнаності бізнесу про альтернативні джерела енергії в УкраїніForvis Mazars перевертає індустрію професійних послуг новоствореною глобальною мережею з доходом у 5 млрд доларівЕкспортні можливості 2024: як скористатися міжнародними програмами підтримки

Календар подій

Липень 2024
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

вул. Б. Хмельницького, 55,
Київ, 01054, Україна
info@kcci.org.ua
Київська торгово-промислова палата.
© 2014 Всі права захищені.Розробка сайта - Exipilis