укр eng
 

Новини Київської ТПП

Круглий стіл Фіксування та визначення (оцінка) збитків бізнесу, спричинених воєнною агресією російської федерації

Круглий стіл Фіксування та визначення (оцінка) збитків бізнесу,

спричинених воєнною агресією російськох федерації

Жвава дискусія відбулась 30 серпня 2022 року в стінах Київської торгово-промисловій палати під час проведення Круглого столу «Фіксування та визначення (оцінка) збитків бізнесу, спричинених воєнною агресією російської федерації». Організаторами заходу виступили Київська торгово-промислова палата разом з Комітетом безпеки ведення бізнесу при КТПП.

У Круглому столі взяли участь Президент Палати Микола Засульський,  віцепрезиденти Київської ТПП – Людмила Сізікова і Віталій Майстренко, Голова Комітету безпеки ведення бізнесу при КТПП Йосип Бучинський, (голова Адвокатського об’єднання «ЯР.ВАЛ», заслужений юрист України, члени Комітету), представники Фонду державного майна України, Міністерства розвитку громад та територій України, Офісу Генерального прокурора (Департамент війни), Українського науково-дослідний інституту спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України (Український НДІ СТЕ СБУ), Будівельної палати України, Національної академії аграрних наук України, Українського товариства оцінювачів, Міжнародної школи бізнесу, Союз експертів України, та інші експерти і фахівці галузевих установ, асоціацій, представники громадськості, члени палати.

Дискусія відбувалась навколо розробленої Міністерством економіки та Фондом держмайна Методики визначення шкоди, заподіяної підприємствам унаслідок агресії рф. Розроблена методика належить до пооб’єктної оцінки, що дозволить визначити шкоду та обсяги збитків, в тому числі від упущеної вигоди, завданих підприємствам, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв’язку з веденням бойових дій. Тож зазначена Методика є надзвичайно актуальною ї потребує якнайшвидшого затвердження.

В ході обговорення йшлося про нерухоме та рухоме майно, об’єкти незавершеного будівництва, транспортні засоби, товарно-матеріальні запаси тощо, знищені або пошкоджені, про упущену вигоду, яку підприємство втратило через неможливість продовження діяльності; розміру витрат на відновлення майна та майнових прав, що зазнали руйнівного впливу внаслідок збройної агресії.

Беззаперечно, в сучасній юридичній практиці особливе місце займають спори про відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної різними неправомірними діями.  Адже, як зазначено фахівцями,  результати усіх досліджень і розрахунків, акти обстеження пошкоджених ділянок, встановлені факти шкоди можуть стати доказом та підставою для стягнення збитків з агресора. Маємо розуміти, що зараз від кожної нашої дії залежить майбутнє післявоєнної розбудови України.

Учасники заходу зазначили високій рівень професіоналізму фахівців запрошених до Круглого столу та актуальність тем, запропонованих для обговорення. 

Особливий акцент в дискусії припав на питання фіксування, визначення обсягу та оцінку шкоди, заподіяної Україні агресією рф, а також визначення механізму її відшкодування.

Зокрема  тема особливості фіксації та оцінки збитків, спричинених агресією рф була порушена Сергієм Ярошем - Адвокатом, партнером АО «Яр.ВАЛ», автором трьох статей на тему фіксації визначення (оцінки) та відшкодування збитків, спричинених агресією рф.

Алгоритм фіксації заподіяної шкоди і визначення суми збитків було презентовано Андрієм Омельченком - Доктором юридичних наук, професором, завідуючим кафедрою цивільного і трудового права КНЕУ

Ірина Іванова - Заступник Голови та член Ради Українського товариства оцінювачів, яка є членом робочої групи з розробки методики оцінки збитків та  безпосереднім її автором, звернула увагу на питання оцінки вартості реальних збитків та реальних витрат на відновлення зруйнованих об’єктів.

Визначення розміру збитків у вигляді упущеної вигоди висвітлила Педь Ірина Валеріївна  - Доктор економічних наук, експерт судово-економічної експертизи, Генеральний директор ТОВ «Експертна група «ЕС ЕНД ДІ».

Крім того, спікерами Круглого столу виступили:

-          Жук Валерій Миколайович - Академік НААН, член Комісії з проведення аудиту збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації при Мінреінтеграції (з темою - Механізми визначення збитків та шкоди агропідприємств від війни)

-         Бездушна Юлія Сергіївна - Доктор економічних наук, завідувач відділу обліку та оподаткування ННЦ «Інститут аграрної економіки» (з темою Практика визначення збитків та шкоди агропідприємств від війни за методиками НААН)

-         Семків Тарас Григорович  - Заступник начальника Департаменту протидії злочинам, вчинених в умовах збройного конфлікту Офісу генерального прокурора ( темою Особливості фіксації та оцінки шкоди, спричиненої агресією РФ в матеріалах кримінальних проваджень, що розслідуються правоохоронними органами за такими фактами)

-         Шаповалов Роман Анатолійович - К.е.н., начальник відділу Центру спеціальних і судових експертиз Українського НДІ СТЕ СБУ (з темою Роль судово-економічної експертизи у визначені збитків, спричиненої агресією рф)

-         Шостак Роман Миколайович -К.т.н., начальник відділу Центру спеціальних і судових експертиз Українського НДІ СТЕ СБУ та інші фахівці та експерти (Тема: «Особливості встановлення розміру прямих збитків, завданих об’єктам нерухомого майна внаслідок збройної агресії РФ» ).

Експертами одностайно зазначено, що фіксація фактів заподіяння шкоди в результаті бойових дій є першим етапом будь-яких юридичних процедур: як тих, що пов’язані з наданням державою допомоги (компенсацій, дотацій) постраждалим, так і тих, що стосуються притягнення винних до юридичної відповідальності. При цьому юридичний механізм фіксації фактів заподіяння шкоди, з одного боку, не повинен бути надмірно обтяжливим для потерпілих, а з другого – мусить відповідати тим стандартам доказування, які можуть бути застосовані іноземними судами при вирішенні питання про звернення стягнення на активи країни-агресора для відшкодування заподіяної шкоди. Щодо компенсації збитків, завданих воєнними діями, тут існують два шляхи правового захисту: внутрішньодержавні — звернення до національного суду та міжнародні способи захисту порушеного права — звернення до Європейського суду з прав людини.

Під час заходу були презентовані методичні рекомендації та надані практичні поради щодо фіксації руйнувань, завданих внаслідок воєнних дій. Експерти представили законодавчу базу, ознайомили зі специфікою документування  втрат, в тому числі на окупованих територіях, особливостями фіксації та збору доказів для стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди. Також експертами надано поради щодо можливих шляхів безпосереднього відшкодування завданих збитків.

За результатами обговорення експертною групою підготовлено пропозиції для удосконалення Методики, які будуть надіслані до Мінекономіки для врахування.

  Ознайомитись з матеріалами Круглого столу можна за посиланнями:

Презентація методологічних рекомендацій -

https://drive.google.com/drive/folders/1LFBtYc3f8N0rwSV9doz03TLY-BMoviMU?usp=sharing

Читайте також:Спільно боремося за майбутнє наших дітейУ Київській торгово-промисловій палаті відбулась перша у цьому році міжнародна зустріч з делегацією міста ЛондонаГуманітарна місія продовжуєтьсяВітаємо З Різдвом!З Днем адвокатури України!Синергія міжнародного партнерства: Київська ТПП провела 4 Саміт Міжнародного Київського клубу партнерських палатДопомога Київської ТПП спільно з Новгород-Сіверським Земляцтвом триваєПроведення онлайн бізнес-інтенсиву для українських підприємцівЯк мінімізувати втрати від повітряних тривог та відключення електроенергіїЩо робити бізнесу під час відключення електроенергії та повітряних тривог?

Календар подій

Лютий 2023
ПнВтСрЧтПтСбНд
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

вул. Б. Хмельницького, 55,
Київ, 01054, Україна
info@kcci.org.ua
Київська торгово-промислова палата.
© 2014 Всі права захищені.Розробка сайта - Exipilis