укр рус eng
 

Новини Київської ТПП

Бізнес вважає законопроект №5420 «Щодо криміналізації контрабанди» серйозною проблемою для легального бізнесу та новим корупційним ризиком

У Київській торгово-промисловій палаті (КТПП) 3 червня 2021 року відбулося засідання Комітету з питань безпеки ведення бізнесу КТПП, на якому розглянули законопроект №5420 від 23.04.2021 «Щодо криміналізації контрабанди».  

Нагадуємо, законопроектом пропонується доповнити Кримінальний кодекс України трьома складами злочину, пов'язаними з контрабандою: контрабанда товарів, контрабанда підакцизних товарів і недостовірні відомості, внесені до декларації товарів.

Учасники Комітету з питань безпеки ведення бізнесу визначили, що в нинішній редакції він створить серйозні проблеми для легального бізнесу та нові корупційні ризики.

Участь в обговоренні взяли голова Комітету,  керуючий партнер адвокатського об’єднання «Яр.Вал» Йосип Бучинський, віце-президент Київської торгово-промислової палати Віталій Майстренко, заступник голови комітету, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Бі Ес Бі Партнерс» Валерій Буняк, голова Державної митної служби України (2009-2010), заступник голови Державної фіскальної служби України (2014-2015) Анатолій Макаренко, перший проректор Національного університету митної справи та фінансів Віктор Ченцов, а також представники київських підприємств, адвокати, юристи.

Фахівці визнали, що законопроект має низку недоліків та повною мірою не відповідає доктрині кримінального права.  Анатолій Макаренко заявив, що він категорично проти виступає цього законопроекту та вважає, що його варто переписати по-новому. За його словами, згідно з цим законопроектом, ціновий поріг настання кримінальної відповідальності за контрабанду звичайних товарів складає 113,5 тис.грн. (вартість товару), близько 35 тис.грн (несплачених платежів), що є необґрунтовано низьким.

Норми статті про недостовірне декларування зможуть часто викликати суперечки з приводу визначення митної вартості товарів, їх коду, країни походження тощо. Адже норми цієї статті дозволяють відкривати кримінальне провадження за будь-яку помилку або спірну ситуацію. При цьому у митників буде «особлива» зацікавленість у вигляді покарання позбавленням волі на строк від 7 до 11 років, якщо буде визнано їх співучасть в даній «помилці». Крім того, норма цієї статті передбачає покарання не тільки за дії, які призвели, а й за дії, які могли б призвести до неправомірного зменшення податкових платежів. 

За результатами спільного обговорення, Комітет з питань безпеки ведення бізнесу Київської торгово-промислової палати погоджується з допустимістю в цілому криміналізації товарної контрабанди, у тому числі підакцизних товарів, однак висловлює наступні суттєві зауваження стосовно окремих положень законопроекту:

  1. З метою недопущення ситуації правової невизначеності, необхідно відмовитися від визначення контрабанди як дій, спрямованих на переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів, залишивши доктринально визнане формулювання контрабанди як переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів.
  2. Істотно підвищити поріг вартості предмету контрабанди, необхідного для настання кримінальної відповідальності за злочинами за ст. 201-2 і 201-3 (у редакції законопроекту). Наприклад, встановити її в розмірі 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для ст. 201-2 і 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для ст. 201-3. Пропорційно підвищити суму товарів для досягнення великого розміру як обтяжуючу ознаку відповідних злочинів.
  3. Виключити із законопроекту в цілому ст. 201-4 (у редакції законопроекту). Адже вказана стаття в запропонованій редакції є абсолютно неприйнятною в правовій державі й мітить фундаментальні загрози для бізнесу та ділової активності в цілому.

Відповідний лист буде передано до Верховної Ради. Бізнес сподівається, що законопроект повернуть до профільного комітету ВР на фахове доопрацювання. 

Читайте також:Розвиток індустріальних парків, прискорення впровадження наукових розробок з використанням виробничих потужностей діючих підприємствЗапрошуємо експортерів взяти участь у засіданні Комітету підтримки експорту та інвестицій Київської ТППБілоруська ТПП на зв’язкуПереговори з Експортно-Кредитним агентством: больові точки та шляхи рішенняКомітет жінок-підприємниць відвідав ТОВ «ЛС-Профі Груп» - успішне підприємство зі зразковим менеджментом!Cемінар «Презентація та створення бізнесу під час нетворкінгу. Маркетплейси – як вони працюють. Як створити бізнес за кордоном і бути конкурентоспроможним. Гугл Інструменти та збільшення кількості клієнтів»Бюро економічної безпеки України: тиск на бізнес чи усунення дублювання функцій правоохоронних органів?Чому підприємцям варто обов'язково звертатись до відділу підтримки експорту Київської ТПП?У травні 8 компаній приєдналися до лав Київської торгово-промислової палатиКиївська торгово-промислова палата є членом української мережі Центрів інформаційної підтримки бізнесу

Календар подій

Червень 2021
ПнВтСрЧтПтСбНд
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

вул. Б. Хмельницького, 55,
Київ, 01054, Україна
info@kcci.org.ua
тел: +380 44 482-0301
факс: +380 44 482-3966
Київська торгово-промислова палата.
© 2014 Всі права застережені.Розробка сайта - Exipilis