укр рус eng
 

Новости Киевской ТПП

Промисловий «безвіз» з ЄС, “торговельна війна” з Білоруссю та збитки українських перевізників

Ці та інші теми обговорювали під час засідання Комітету підтримки експорту та інвестицій у Київській торгово-промисловій палаті. Серед учасників - представники  влади, бізнесу та експерти. 

Першою темою для обговорення став так званий “промисловий безвіз”. Це неофіційна назва Угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислових товарів (Agreement on Conformity Assessment and Acceptance of industrial products, ACAA), який відкриває широкі можливості для українських підприємців. Вперше про ці можливості та деталі угоди підприємці були широко інформовані саме під час засідання Комітету.  Тетяна Мельниченко, в.о. директора департаменту технічного регулювання та інноваційної політики Міністерства економіки зазначила, що перші переговори щодо укладання “промислового безвізу” почались ще 2005-ого р. І лише нещодавно вдалось перейти від перемовного процесу до конкретних кроків. Мельниченко наголосила, що після підписання цього документу, “буде спрощення технічних бар'єрів торгівлі і уникнення подвійної сертифікації промислової продукції”. Тобто підприємцям певних галузей не потрібно буде проходити сертифікацію продукції і в Україні, і в Євросоюзі. Достатньо буде зробити її один раз. “І не буде додаткових процедур, які будуть обтяжувати бізнес”, - підкреслила Мельниченко, - “ Перший бенефіт - це економія часу, другий бенефіт - економія фінансів, і уникнення будь-яких бюрократичних процедур, як всередині нашої держави, так і на кордоні, на митниці”.   Мельниченко наголосила: “ Україна - це перша країна у світі, яка при сприятливих умовах і при політичній волі обох сторін ( України та ЄС) укладе такого виду угоду. Угоди, які укладені у ЄС із США, Канадою, Мальтою, Ізраїлем  та іншими країнами, кардинально відрізняються”. 

Нині “промисловий безвіз” планують укласти у трьох секторах економіки: виробництва машин, низьковольтне обладнання та електромагнітна сумісність. Однак у майбутньому перелік галузей можуть збільшити. 

У січні 2022-ого р. європейські експерти приїдуть до України, аби оцінити українські метрологічні інститути, які видаватимуть сертифікати якості.  У травні-червні 2022-ого р. очікують на перевірку підприємств, які підпадають під критерії “промислового безвізу”. А щоб підприємцям було простіше орієнтуватися у всіх деталях цієї угоди, Комітет підтримки експорту та інвестицій КТПП  незабаром організує практичний семінар для бізнесменів. 

Іншою не менш важливою темою засідання Комітету стала фактично “торгова війна” між Україною та Білоруссю. 16 квітня 2020-ого р. українська Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі прийняла рішення, що імпорт з Білорусі моторних колісних засобів обкладається 35% захисним митом. У відповідь, білоруси запровадили симетричні заходи, і запровадили режим ліцензування для 10 видів української продукції ( кондитерські вироби, пиво, соки, шпалери, папір, холодильники тощо). І по суті ці українські товари не змогли потрапити на білоруський ринок.  Київська ТПП разом із профільними асоціаціями організувала низку звернень до Міністерства економіки, Міністерства закордонних справ України з проханням вирішити цю ситуацію. “Я хотів би привітати всіх із певною тактичною перемогою”, - заявив Володимир Коляденко, віце-президент КТПП, - “тому що в результаті всіх цих дій, міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі скасовує своє рішення, це дозволяє ситуацію розблокувати”. Однак тепер ще мають симетрично відповісти у Білорусі.  КТПП звернулась до посла Білорусі в Україні, з проханням посприяти у цьому. “Якщо не робити таких кроків на зустріч, то ми і надалі будемо нести величезні збитки, будуть нести збитки наші підприємства”, наголосив Коляденко. 

Ще одна актуальна тема, яку обговорили під час засідання, – забезпечення українських міжнародних перевізників польськими дозволами транзиту. Їхня кількість недостатня для успішної роботи вітчизняних транспортників. Без польських, а ще румунських та угорських дозволів українські вантажівки не можуть потрапити до майже 20 країн. “За таких темпів відсутності дозволів український транспортний бізнес перестане існувати в Україні, я зараз не жартую”, - заявив Віктор Шевченко, голова Комітету підтримки експорту та інвестицій КТПП. Транспортні компанії несуть колосальні збитки. На пунктах пропуску утворились величезні черги, особливо перед пунктом пропуску «Ягодин».  Жодних реальних дій щодо врегулювання ситуації на рівні прикордонних, митних служб України та Польщі не відбувається. Українські вантажівки не можуть виїхати за кордон, замість наших перевізників працюють європейці. Хоча й не надто успішно, наголошує Віктор Шевченко: “ Українські машини не можуть виїхати нікуди. Ціни колосальні, космічні, і за наших перевізників працюють європейські колеги. Чого власне польські колеги, й добивалися. Але вони добилися тільки одного, що ми одержали тільки ескалацію, а перевізник так і не заробляє грошей. Тому що він не зацікавлений їздити в Україну. От такий колапс”.  Транспортники просять надати Україні додаткову квоту польських дозволів на 2021 рік в розмірі 10 тисяч, а на 2022 рік – 200 тисяч дозволів. Інакше, попереджає Шевченко, ситуація лише погіршиться. Тому це питання планують винести на обговорення на окрему сесію. 

Про нові виклики перед ПрАТ «Експорно-кредитне агентство» розповів його в.о. голови правління Руслан Гашев. Домовились про проведення окремої зустрічі за участю комітету, керівників всіх банків України з агентством для вирішення проблем повнофункціональної роботи сучасних фінансових технологій.

Практичними фінансовими інструментами підтримки експорту поділився начальник відділу бізнес-можливостей ДУ «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» Денис Блінда. Про них детальніше у презентації.

Попереду ще багато невирішених викликів, які стоять перед Комітетом підтримки експорту та інвестицій і Київською торгово-промисловою палатою. Однак ми впевнені, що стоїмо на правильному шляху! Попри всі складнощі, ми докладаємо усіх можливих зусиль для підтримки українських експортерів. 

Читайте также:Київська торгово-промислова палата продовжує надавати послугиВідділ Експертної оцінки та цінової інформації відновлює роботу!До уваги підприємців!Київська торгово-промислова палата стала партнером UNICEF з логістики гуманітарної допомогиДо уваги бізнесу щодо засвідчення форс-мажорних обставин!Краківська торгово-промислова палата допомагає УкраїніМи відновлюємо видачу сертифікатів походження!Наша сила у відвазі та партнерствіЩодо видачі сертифікатів походженняЮридичний відділ Київської торгово-промислової палати надає безкоштовні юридичні консультації

Календарь событий

Май 2022
ПнВтСрЧтПтСбВс
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

ул. Б. Хмельницкого, 55,
Киев,  01054, Украина
info@kcci.org.ua
Киевская торгово-промышленная палата.
© 2014 Все права защищены. Разработка сайта - Exipilis