укр рус eng
 

Новини Київської ТПП

Бізнес запропонував нові підходи до приватного державного партнерства для посилення кібербезпеки

Минулий 2017 для України став роком так званої «чорної кібербезпеки», незважаючи на те, що фактично прийняття Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України», повинно було почати процес широкого впровадження методів і засобів захисту кіберпростору. Положення закону набудуть чинності тільки з 9 травня 2018 року, а влітку 2017 року країна вже пережила кібератаки, які завдали шкоди, як державним, так і недержавним організаціям. На думку експертів, збитки в Україні від дій кіберзлочинців тільки за 2017 рік обчислюються мільярдами гривень.

Ці та інші питання, а також шляхи реалізації положень Закону «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» визначили під час широкої дискусії в Київській ТПП за участю керівництва Держспецзв'язку, провідних вітчизняних експертів, представників приватного сектора і громадянського суспільства.

Черговий раз Київська ТПП стала комунікативним майданчиком для вирішення актуальних питань між бізнесом і владою. Президент Київської ТПП Микола Засульський окреслив актуальність проблеми: «В Україні підвищення кібербезпеки за останні три роки набуло значного позитиву. Однак, події 2017 року показали, що існує ще багато проблем на рівні політики, технологій та ставлення до цієї проблеми громадянського суспільства, які потребують вирішення. З цією метою ТПП України, через свої комітети і регіональні Палати активізує співробітництво, спрямоване на підвищення довіри між державним і приватним сектором вирішення такого важливого питання, як кібербезпека».

З нормами Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» та іншими нормативно-правовими актами з питань забезпечення кібербезпеки як основи формування державної політики забезпечення кібербезпеки ознайомив Олександр Чаузов, перший заступник Голови Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України. Основними напрямками реалізації закону є розвиток кіберпростору, боротьба з кібертероризмом, кібероборона, кіберзахист, аудит інформаційної безпеки, професійні та ресурсні можливості,  обмежувані заходи, протидія кіберзлочинності.

Закон України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» та інші нормативно-правові акти з питань забезпечення кібербезпеки як основа формування державної політики забезпечення кібербезпеки в Україні

Тимчасово виконуючий обов'язки директора департаменту формування та реалізації державної політики в сфері кіберзахисту Адміністрації Держспецзв'язку Юрій Циплинській описав порядок формування переліку об'єктів критичної інформаційної інфраструктури. За його словами, пункт 3 статті 4 Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» в своїх положеннях вимагає ведення реєстру об'єктів критичної інформаційної інфраструктури (ОКІІ). Для реалізації цієї вимоги було розроблено Проект постанови Кабінету Міністрів України, в якому стверджується порядок формування переліку ОКІІ, внесення ОКІІ до державного реєстру, його формування і забезпечення функціонування.

Порядок формування переліку об’єктів критичної інформаційної інфраструктури: основні підходи, стандарти і критерії, міжнародний досвід

Директор департаменту державного контролю в сфері захисту інформації Адміністрації Держспецзв'язку Олег Бондаренко озвучив вимоги і порядок проведення незалежного аудиту інформаційної безпеки на об'єктах критичної інфраструктури.

Вимоги і порядок проведення незалежного аудиту інформаційної безпеки
на об’єктах критичної інфраструктури

Партнер юридичної фірми "Астерс" Юрій Котляров зазначив, що держава повинна сформувати і прийняти новий підхід до державно-приватного партнерства, в якому повинен бути задіяний науковий потенціал і фірми, що спеціалізуються в сфері інформаційної безпеки.

Про державно-приватну взаємодію, ініціативи бізнесу, широку співпрацю з громадянським суспільством в сфері кібербезпеки і кіберзахисту, про основні напрями і світовий досвід розповів Віктор Онопрієнко, директор Інституту інформаційних технологій. Він запропонував нові організаційно-технічні рішення, які скоротять час і витрати при проведенні державних експертиз комплексних систем захисту інформаційних територіально-розподілених систем третього класу. Ще однією ініціативою прозвучали напрямки роботи в якості розвитку приватного державного партнерства, а саме: фінансування досліджень з кібербезпеки, оснащення навчальних класів та лабораторій новими засобами захисту інформації, проведення наукових досліджень і дослідно-конструкторських робіт з кібербезпеки.

Директор Інституту комп'ютерних інформаційних технологій Національного авіаційного університету Олександр Юдін запропонував створення полігонів, які мають технологічний і кадровий інструментарій для формування практичних навичок фахівців з моделювання та відбиття кіберзагроз.

Він зазначив критичну відсутність міжнародно-сертифікованих фахівців з відбиття кіберзагроз, хоча в Україні існує 30 вузів, які готують кадри з кібербезпеки і необхідність більш тісної співпраці з Міністерством освіти України в цьому питанні.

Віце-президент Київської ТПП і голова Антикризового Центру кібернетичного захисту бізнесу при ТПП України Володимир Коляденко окреслив плани роботи з кіберзахисту бізнесу на найближче майбутнє. Зокрема, він зазначив що Антикризовий Центр почав співпрацювати з регіонами і вже 23 травня у Запоріжжі проводитиметься наступний етап форуму, який присвячений розвитку цифрової економіки. 14 червня запланований представницький форум в ТПП України «Кібербезпека - захисти свій бізнес», який буде проводитися в трьох форматах:
політичний - стратегія формування екосистеми безпеки держави;
технологічний - прикладні технології для бізнесу з інформаційної безпеки;
освітній - проблеми і перспективи підготовки експертів з кібербезпеки.

Також 17 листопада відбудеться традиційний Другий міжнародний форум інноваторів, де розглядатимуться питання стартапів і питання діяльності інноваційних центрів. З 29 травня по 1 червня в Одесі планується кіберфорум в енергетиці України.

За одностайною думкою Антикризовий Центр кібернетичного захисту бізнесу при ТПП України стає головним експертним комунікаційним майданчиком між державою і бізнесом в сфері кібербезпеки.

Всі учасники круглого столу висловили спільний намір більш тісної і відкритої співпраці між державними та приватними структурами для підвищення кібербезпеки країни. Було також схвалено рішення сформулювати і направити пропозиції до державних органів для створення підзаконних актів протягом найближчих трьох місяців.

Учасники круглого столу вважають за необхідне:

  • При розробці положення про «Порядок формування переліку об’єктів критичної інформаційної інфраструктури», яке визначено положеннями  Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України», широко використовувати досвід країн ЄС, найкращі світові практики и пропозиції бізнесу. 
  • При розробці вимог і порядку проведення незалежного аудиту інформаційної безпеки на об’єктах критичної інфраструктури, передбачити можливість добровільного незалежного аудиту інформаційних систем бізнесу , створення системи підготовки аудиторів і їх сертифікації використовуючи можливості ТПП України та інших профільних громадських організацій.
  • Бізнес-структурам активніше підключитися до розробки підзаконних актів, визначених в положеннях Закону України    «Про електронні довірчі послуги» і плану технічних   заходів по реалізації їх положень для формування екосистеми довіри, як однієї з важливіших складових національної екосистеми кібербезпеки і якісних електронних сервісів.
  • ТПП України , через свої Комітети, ТПП в регіонах  активізувати співпрацю, направлену на підвищення довіри між державним і приватним секторами в вирішенні питань кібербезпеки бізнесу.
  • Розробити нормативну базу і дорожню карту Державно-приватної взаємодії у сфері кібербезпеки.
  • Рекомендувати Антикризовому Центру кібернетичного захисту бізнесу при ТПП України, як площадки для діалогу експертного середовища, бізнесу та влади з питань кібербезпеки українського бізнесу:

- консолідувати і просувати реалізацію ініціатив з питань кібербезпеки,

- допомагати регіонам, які менш розвинені розробці кібер-стратегії і сертифікації в кібер-готовності,

- зосередити увагу бізнесу на необхідності створення своєї екосистеми кібербезпеки як основи функціювання в умовах сучасних викликів..

  • Підтримати ініціативу ТПП України по проведенню Міжнародного форуму «КІБЕРБЕЗПЕКА-ЗАХІСТИ СВІЙ БІЗНЕС» в червні 2018 року.

За результатами дискусії учасниками круглого столу з’ясовано та підтверджено, що зростаюча цифровізація бізнесу ставить компанії перед необхідністю враховувати нові правові норми, а також протистояти все більшій кількості викликів в кіберпросторі. Бізнес, який використовує Інтернет, має нести відповідальність за створення культури безпеки, яка підвищить довіру споживачів.

Читайте також:Інформаційний бюлетень за травень-червень 2018Киргизька республіка виявила зацікавленість у співробітництві з українськими підприємствамиАльтернативні методи захисту бізнесу - це не можливість, а необхідність прийняти рішенняМалий та середній бізнес отримав новий поштовх для розвиткуЯк малому і середньому бізнесу в Україні вийти за межі країниКиївській торгово-промисловій палаті виповнилося 23 роки!Як за рахунок брендингу підвищити ефективність бізнесуПідприємці Бухареста та Києва будуть активніше співпрацюватиНімецько-українська промислово-торговельна палата відсвяткувала 25-річчяУкраїна на шляху створення Національної екосистеми кібербезпеки

Календар подій

Липень 2018
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
вул. Б. Хмельницького, 55,
Київ, 01054, Україна
info@kcci.org.ua
тел: +380 44 482-0301
факс: +380 44 482-3966
Київська торгово-промислова палата.
© 2014 Всі права застережені.
Розробка сайта - Exipilis